Boys U19s – Schedule – 2019

U19 BOYS STANDINGS
Day Date Visiting Team Score Home Team Score
Sat 01/12/19 Brevard Cape Pirates 8 Tampa Krewe 31
Fri 01/18/19 Fort Lauderdale Ruckus 7 Cardinal Gibbons 32
Fri 01/18/19 Orlando 26 Brevard Cape Pirates 36
Fri 01/18/19 Sarasota Youth 21 Tampa Krewe 19
Sat 01/19/19 Wellington Wizards 0 Jupiter Sharks 25
Sat 01/19/19 Okapi Wanderers 17 Key Rats 27
Sat 01/19/19 Boca Raton Jr. Buccaneers 25 Boynton Beach 0
Mon 01/21/19 Naples Bears 36 Fort Lauderdale Ruckus 12
Mon 01/21/19 Boynton Beach 0 Jupiter Sharks 25
Mon 01/21/19 Indian River 0 Boca Raton Jr Buccaneers 0
Mon 01/21/19 Jacksonville Wolverines 32 Orlando 7
Sat 01/26/19 Cardinal Gibbons 32 Naples Bears 7
Sat 01/26/19 Boca Raton Jr. Buccaneers 7 Jupiter Sharks 32
Sat 01/26/19 Wellington Wizards 25 Indian River 0
Sat 01/26/19 Jacksonville Westside Wolverines 25 Brevard Cape Pirates 0
Sat 01/26/19 Orlando 0 Sarasota Youth 25
Fri 02/01/19 Cardinal Gibbons 38 Okapi Wanderers 17
Sat 02/02/19 Naples Bears 14 Key Rats 39
Sat 02/02/19 Boynton Beach 0 Indian River 25
Sat 02/02/19 Jacksonville Westside Wolverines 14 Tampa Krewe 10
Sat 02/02/19 Sarasota Youth 28 Brevard Cape Pirates 3
Fri 02/09/19 Key Rats 25 Fort Lauderdale Ruckus 0
Sat 02/09/19 Naples Bears 20 Okapi Wanderers 44
Sat 02/09/19 Indian River 0 Jupiter Sharks 25
Sat 02/09/19 Tampa Krewe 34 Orlando 12
Sat 02/09/19 Jacksonville Westside Wolverines 30 Sarasota Youth 5
Fri 02/15/19 Tampa Krewe 23 Sarasota Youth 17
Sat 02/16/19 Fort Lauderdale Ruckus 10 Naples Bears 35
Sat 02/16/19 Indian River 0 Wellington Wizards 25
Sat 02/16/19 Boynton Beach 0 Boca Raton Jr Buccaneers 25
Sat 02/16/19 Brevard Cape Pirates 10 Jacksonville Wolverines 35
Mon 02/18/19 Okapi Wanderers 14 Naples Bears 39
Mon 02/18/19 Fort Lauderdale Ruckus 7 Key Rats 32
Mon 02/18/19 Jupiter Sharks 35 Indian River 10
Sat 02/23/19 Indian River 25 Boynton Beach 0
Sat 02/23/19 Orlando 0 Tampa Krewe 25
Sat 02/23/19 Sarasota Youth 7 Jacksonville Wolverines 32
Fri 02/23/19 Wellington Wizards 42 Boca Raton Jr Buccaneers 17
Sat 03/02/19 Naples Bears 0 Cardinal Gibbons 25
Sat 03/02/19 Key Rats 40 Okapi Wanderers 21
Sat 03/02/19 Jupiter Sharks 33 Boynton Beach 24
Sat 03/02/19 Orlando 0 Jacksonville Wolverines 25
Sat 03/02/19 Brevard Cape Pirates 0 Sarasota Youth 25
Fri 03/08/19 Jupiter Sharks 7 Wellington Wizards 22
Fri 03/08/19 Brevard Cape Pirates 25 Orlando 0
Sat 03/09/19 Cardinal Gibbons 25 Fort Lauderdale Ruckus 0
Sat 03/09/19 Key Rats 35 Naples Bears 19
Sat 03/09/19 Boca Raton Jr. Buccaneers 19 Indian River 40
Sat 03/09/19 Tampa Krewe 12 Jacksonville Wolverines 34
Fri 03/15/19 Okapi Wanderers 42 Fort Lauderdale Ruckus 17
Fri 03/15/19 Jupiter Sharks 25 Boca Raton Jr Buccaneers 0
Sat 03/16/19 Cardinal Gibbons 33 Key Rats 28
Sat 03/16/19 Sarasota Youth 25 Orlando 0
Sat 03/16/19 Tampa Krewe 30 Brevard Cape Pirates 5
Sat 03/16/19 Wellington Wizards 25 Boynton Beach 0
Tues 3/19/19 Cardinal Gibbons 31 Okapi Wanderers 10
Thur 03/21/19 Key Rats 10 Cardinal Gibbons 32
Sat 03/23/19 Fort Lauderdale Ruckus 12 Okapi Wanderers 37
Tue 03/26/19 Boca Raton Jr. Buccaneers 37 Wellington Wizards 60

Please note, the FYRU uses the Development Rule where the scores are adjusted to a maximum +25 points difference 

Playoffs Structure 
Top two from each division advance to playoffs, those 6 teams will be seeded 1 through 6. The remaining teams will be entered into a 10s tournament (1 in the South & 1 in the North) this will determine seeding for the State Championship 10s tournament. 

Final Seeding (Friday, Mar 29th)

  1. Jacksonville
  2. Cardinal Gibbons
  3. Jupiter
  4. Wellington
  5. Key Biscayne
  6. Sarasota

Quarter Finals – Saturday March 30th

  • Seed 1 (Jacksonville) & Seed 2 (Cardinal Gibbons) — Bye
  • Seed 3 (Jupiter) 67 host Seed 6 (Sarasota) 12 – 1pm Carlin Park, Jupiter
  • Seed 4 (Wellington) 15 host Seed 5 (Key Biscayne) 24 – Emerald Cove Middle School, Wellington

Semi-Finals – Saturday April 6th

  • Semi-Final – Seed 1 (Jacksonville) hosts Seed 5 (Key Biscayne) – 3pm – Providence High School, Jacksonville
  • Semi-Final – Seed 2 (Cardinal Gibbons) hosts Seed 3 (Jupiter) – 4pm – Cardinal Gibbons High School, Ft Lauderdale

State Championships – Saturday April 13th 

  • Winner Semi-Final 1 v Winner Semi-Final 2
  • FYRU Hosted 10s Tournament (Confirmed Teams So Far: Naples, Okapi, Sarasota & Boca)

FYRU Policy For Determining Top Seeds For Conference Standing

  1. Most total competition points are the top teams (4 for a win, 2 for a draw, 1 for a loss) / If uneven amount of games is played then win % is used 
  2. If there is a tie, then the tie breakers in order are:
    1. If a team forfeited a match during the season, they are eliminated from the tie breaker  
    2. Best won/lost percentage for total games played, counting draws but ignoring forfeits (a forfeit is not really a win)
    3. Fewest points per match given up (again, not counting forfeits).  This takes into account a team may have played one more or one less match than another team due to forfeit or a schedule mismatch.
    4. Coin flip.