Men’s Premier Division Schedule (USA Rugby Division 2)

2019/20 Schedule – Finalized on September 12th 2019

Qualifying Rounds 

  • South Division –  Fall & Spring – 8 games – Nov 2nd to Feb 22nd 
  • North/West Division – Spring Only – 4 games – Jan 11th to Feb 22nd 
North/West Division South Division  Notes
Naples Boca Raton Each Division play home &
away within their division. 
The top (2) from each
division advances
to Premier Elite Division
and the rest go into
Premier Open Division. 
Orlando Ft Lauderdale
Tampa Miami Tridents
Miami RFC 
Okapi

Playoff Rounds 

  • Premier Elite  –  (3) Further games to determine the State Champion 
  • Premier Open – (3) Further games to determine the Divisional Winner 
Premier Elite  Premier Open  Notes
South (1) South (3) Premier Elite play each other
once within the division 
Premier Open play each other
once within the division. 
South (2) South (4)
North/West (1) South (5)
North/West (2) North/West (3)

Regional Qualifying Rounds 

South Division – Fall Games 

Date Game (1) Game (2)
Nov 2th  Miami @ Boca Ft Lauderdale @ Okapi
Nov 9th  Tridents @ Miami Boca @ Ft Lauderdale
Nov 16th Boca @ Tridents Okapi @ Miami
Nov 23rd  Tridents @ Okapi Miami @ Ft Lauderdale
Nov 30th  Thanksgiving
Dec 7th  Tampa 15s Tournament 
Dec 14th  Ft Lauderdale @ Tridents Okapi @ Boca

South Division – Spring Games

Date Game (1) Game (2)
Jan 18th  Reschedule Weekend (Open for teams to move matches into)
Jan 25th  Boca @ Miami  Okapi @ Ft Lauderdale 
Feb 1st  Miami @ Tridents  Ft Lauderdale @ Boca 
Feb 8th  Tridents @ Boca  Miami @ Okapi
Feb 15th  Ft Lauderdale Ruggerfest 
Feb 22nd Okapi @ Tridents Ft Lauderdale @ Miami
Feb 29th Tridents @ Ft Lauderdale  Boca @ Okapi 
Mar 7th Rain Only – Make Up Weekend

North/West Division – Spring Games

Date Games
Jan 11th  Available Weekend for Matches
Jan 18th  Orlando @ Tampa
Jan 25th  Naples @ Orlando
Feb 1st  Tampa @ Naples
Feb 8th  Rain Only – Make Up Weekend
Feb 15th  Tampa @ Orlando
Feb 22nd Orlando @ Naples
Feb 29th Naples @ Tampa
Mar 7th Rain Only – Make Up Weekend

 

Playoff Games – Elite Division

Date Game (1) Game (2)
Mar 21st North/West #2 @ South #1 North/West #1 @ South #2
Mar 28th Rain Only – Make Up Weekend
Apr 4th  South #1 @ North/West #1 North/West #2 @ South #2
Apr 11th  Easter Weekend 
April 18th  South #1 @ South #2 North/West #1 @ North/West #2
April 25th  Rain Only – Make Up Weekend

Playoff Games – Open Division

Date Game (1) Game (2)
Mar 21st South #3 @ North/West #3 South #5 @ South #4
Mar 28th Rain Only – Make Up Weekend
Apr 4th  South #4 @ South #3 North/West #3 @ South #5  
Apr 11th  Rain Only – Make Up Weekend
April 18th  South #5 @ South #3 North/West #3 @ South #4
April 25th Rain Only – Make Up Weekend

Further Notes:

  • South Teams will play (11) games from Nov 9th to Apr 11th
  • North West Teams will play (7) games from Jan 18th to Apr 11th + Full D4 Schedule
  • No State Championship Match
  • The advancing USA Rugby Division (2) State Representative will be given to the winner of the Premier Elite is determined by highest competition points earned from the playoff matches. 
  • Premier Open, is determined by highest competition points earned from the playoff matches.  
  • The winners and runners up of each division (Elite and Open) will receive a cash prize for winning their division 
    • Elite 1st Place – $3,500 / Elite 2nd Place $1,000
    • Open – $500 

Archive — 2018/19 Season Results & Schedule

Florida Rugby Men’s Finals Series

Premier Division Playoffs 

At the conclusion of the season three top teams from each division (North, South 1 & South 2) advanced to to Semi-Finals on April 13th with the next two best teams playing in a wildcard match on April 6th (Naples v Boca) with the winner (Boca) playing the highest seeded 1st placed team.

Seeding at end of Regular Schedule

  1. Tampa Krewe
  2. Tridents
  3. Miami RFC
  4. Naples
  5. Boca Raton

Wild Card Match – Saturday April 6th 

  • Seed 4 (Naples) hosting Seed 5 (Boca Raton)

Semi-Finals – Saturday April 13th

  • Semi-Final 1 – Seed 1 (Tampa) hosts Boca, winning 24 to 8.
  • Semi-Final 2 – Seed 2 (Miami Tridents) hosts Seed 3 (Miami RFC), with Tridents winning 35 to 10.

State Championship – Saturday April 20th – Wellington, Florida

  • Tampa vs Tridents, with Tridents winning 24 to 22 in the final play of the game.